I po co nam wolność kobiet? Dyskusja Terenowa przed drzwiami instytucji



W dniu 18.06.2018 roku, jako delegacja grupy organizacyjnej 'I po co nam wolność kobiet?' w składzie: Liliana Piskorska, Dorota Chilińska i Tomasz Kolczyński, udaliśmy się do Centrum Sztuki Współczesnej, by uzyskać odpowiedź od dyrektora Wacława Kuczmy w sprawie naszego pisma z propozycją zorganizowania dyskusji panelowej z udziałem zaproszonych gości oraz kuratorów wystawy. Treść pisma można przeczytać tutaj: Pismo z propozycją dyskusji zaniesione do CSW

Na spotkaniu z dyrektorem Kuczmą oraz z kierowniczką Centrum Literatury i Wydawnictw, uzyskałyśmy ustną odpowiedź na nasze pismo, wraz z informacją, że odpowiedź pisemną otrzymamy w dniu 20.06.2018. Dyrektor Kuczma poinformował nas także, że nie weźmie udziału w sugerowanej przez nas dyskusji, nie oddeleguje również żadnego swojego przedstawiciela lub przedstawicielki, by wziął w niej udział oraz, że dla niego formalnie "jest to sprawa zakończona". Zaproponował nam natomiast udostępnienie przestrzeni CSW dla zorganizowania naszej dyskusji, o ile podtrzymujemy potrzebę dyskutowania o nieobecności artystek w przestrzeni organizowanej przez niego wystawy. Jednocześnie podkreślił, że nie uważa by taka dyskusja była ważna i miała związek z kuratorowaną przez niego wystawą.

Następnie, przestrzegł nas przed łamaniem prawa, podkreślając że jego dobrą wolą jest fakt, nieskierowania sprawy do sądu, w związku z upublicznieniem nagrywanej relacji z kuratorskiego oprowadzania po wystawie 'I po co nam wolność?'. Szczegóły tutaj: Kasacja dokumentacji filmowej z kuratorskiego oprowadzania na prośbę CSW

Pisemna odpowiedź dyrektora CSW - Wacława Kuczmy z dnia 20.06.2018:



Naszą odpowiedzią na propozycję dyrektora Kuczmy była decyzja o nieskorzystaniu z propozycji udostępnienia przestrzeni czytelni centrum, w zaproponowanej formie. Propozycja, z którą wyszłyśmy do CSW była propozycją zorganizowania dyskusji, jako wydarzenia towarzyszącego wystawie. Wyciągnęliśmy rękę w stronę instytucji, by umożliwić jej naprawienie karygodnego pominięcia i zlekceważenia dorobku polskich artystek. Odzew, jaki nasza akcja oraz petycja miała wśród opiniotwórczego  środowiska artystycznego, potwierdza nasze stanowisko.  Zignorowanie głosu tak dużej ilości osób, odmowa argumentowania swoich wyborów kuratorskich, stwierdzenie że “sprawa jest zamknięta”, zostało przez dyrektora zmiękczone propozycją “udostępnienie nam sali razem z nagłośnieniem” w przestrzeni CSW, w której możemy SAMI Z SOBĄ dyskutować.
Nie zgadzamy się na tego rodzaju, oczywiste próby uciszenia dyskursu i bagatelizowania podniesionego przez nas problemu. Nie zgadzamy się na wykluczenie i pomijanie dorobku kobiet artystek. Dość mizoginicznej narracji w przestrzeniach galeryjnych!

Dlatego, zdecydowaliśmy się zorganizować dyskusję na naszych własnych warunkach. Dołączcie do nas o 17:00, 29 czerwca na Dyskusję Terenową, która odbędzie się przed drzwiami CSW

!


I po co nam wolność kobiet? Dyskusja Terenowa przed drzwiami CSW
https://web.facebook.com/events/990291597795776/

29.06.2018
godz. 17:00

Miejsce:
przed drzwiami wejściowymi CSW


W piątek 13 kwietnia w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej otwarta została wystawa I po co nam wolność? Wśród prezentowanych 38 artystów znalazła się tylko jedna artystka. Wywołało to sprzeciw lokalnych środowisk artystycznych, naukowych i aktywistycznych, co zaowocowało utworzeniem grupy inicjatywnej I po co nam wolność kobiet? Grupa podczas wernisażu wystawy zorganizowała akcję performatywną o wspomnianym tytule.
Kolejnym działaniem było złożenie na ręce dyrektora Wacława Kuczmy 5 czerwca listu z propozycją zorganizowania dyskusji panelowej z udziałem zaproszonych gości oraz kuratorów wystawy.
W związku z odmową wzięcia udziału w panelu, dyrektora Kuczmy lub osoby wydelegowanej przez CSW, grupa I po co nam wolność kobiet? postanowiła zorganizować 29 czerwca o godzinie 17:00 w przestrzeni publicznej przed budynkiem CSW dyskusję terenową poświęconą zagadnieniu nieobecności kobiet artystek na tejże wystawie oraz szerzej - sytuacji artystek na polu sztuki.

Wśród panelistek znajdą się Anka Leśniak, Aleka Polis, panelistką reprezentującą grupę ‘I po co nam wolność kobiet’ będzie Liliana Piskorska, a informacje o następnych prelegentkach/prelegentach podamy wkrótce! Wydarzeniu będzie towarzyszyło działanie performatywne Aleki Polis i Krystyny Kuty.
Moderacja dyskusji: Katarzyna Lewandowska

Wydarzenie jest zgłoszonym i legalnie organizowanym zgromadzeniem publicznym, zapewniamy również strukturę i oprawę techniczną całego wydarzenia.

Zapraszamy do przyjścia, słuchania i dyskutowania!


>

Komentarze